باروت و گلوله‌ها فرد پیروز را مشخص خواهند کرد.

وقتی حمله‌ای در شرف وقوع باشد …
حمله‌ی تاماس به کِز با قطع شدن ارتباط او با نیروهای خودی توسط حمله‌ی متقابل کزی‌ها، و گیر افتادن او با بخشی کوچک از ارتشش و بدون هیچ تدارکات و نیروی کمکی پشت خطوط دشمن، با شکست روبرو می‌شود. حال تاماس باید برای حفاظت از کشورش در برابر ایزدی خشمگین به نام کرزیمیر، در شرایطی که تعداد نیروهای دشمن بسیار بیشتر و توانایی‌شان خیلی بالاتر است، نیروهای خودش را در شمال کز به پیش برده و بعد از کوهستانی بگذرد تا به آدرو برسد.

اما خطر بسیار به خانه نزدیک است …
در آدرو، تنها خواسته‌ی بازرس آدامت نجات دادن همسرش است. اما برای این کار باید لرد وتاس شرور را پیدا و با او مقابله کند. سوال‌هایی در مورد ارباب ناشناس وتاس دارد، اما پاسخ‌هایی که می‌گیرد، او را به مسیری شوم‌تر می‌رساند.

چه کسی حمله را رهبری خواهد کرد؟
تیمسارهای تاماس میان خود درگیری دارند، تیپ‌های ارتش آدرو هر روز زیر فشار حمله‌ی کز، زمین بیشتری از دست می‌دهند و کرزیمیر به دنبال شخص شلیک‌کننده به چشم خود می‌گردد. حالا که همه فکر می‌کنند تاماس و ساحران باروتش مرده‌اند، تانیل دو-تیر خود را آخرین مدافع آدرو در برابر ارتش متجاوز کرزیمیر می‌بیند.

کتاب نبرد سرخ جلد دوم مجموعه‌ی فانتزی حماسی ساحر باروت و دنباله‌ی کتاب پیمان خون است و دنیایی پر از جادو، باروت، جنگ داخلی، قتل‌های خونین و ایزدانی را تصویر می‌کند که به زمین قدم گذاشته‌اند.